شرکت ها و مجریان فروش | لوله مانیسمان

لوله مانیسمان

بازدید : 3386 بروزرسانی : 1 خرداد 1398

لوله‌ بدون درز (مانیسمان) seamless pipe :
لوله های بدون درز (لوله مانیسمان ) به صورت اكسترودينگ توسط قالب‌هاي مختلف توليد مي‌شود. اصولا تولید لوله های بدون درز مستلزم فرایندی است که طی آن یک شمش فولادی تبدیل به لوله می گردد.لوله های مانیسمان از شمش های فولادی تولید میشوند آنها عموما با کشش و نورد شمش های گرد فولادی تولید می شوند البته تولید از مقاطع چهار گوش نیز امکان پذیر است اما باعث بالا رفتن هزینه تولید می گردد نکته جالب در باره روش تولید لوله مانیسمان این است که تولید از سایزهای بزرگتر به کوچکتر می باشد وسایزهای2/1و4/3و1اینچ معمولا” به روش سرد می باشد یعنی برای تولید سایز2/1اینچ ابتدا باید شمش 76 پس از حرارت سوراخ 2/1ایجاد می شود وپس از نورد وکشش درخط تولید لوله 4/1 1اینچ تولید شده و پس از آن با روش سرد لوله 4/1 1کشیده شده و پس از اسید کاری و طی چند مرحله کشش به سایز مورد نظر2/1اینچ می رسند .این روش اولین بار توسط مهندسی آلمانی بنام مانیسمان بکار رفت و فقط در ایران به این نام خوانده می شود .

مراحل تولید لوله به شرح زیر است:

1.برش
در مرحله اول شمش فولادی را بنا به خواسته سفارش دهنده به ابعاد گوناگون برش می دهند(ممکن است این شمش تولید داخل یا تولید کشورهایی چون اکراین باشد )
2.مرحله گرمادهی
شمش را داخل کوره های قوسی که با استفاده از سوخت گاز گرمادهی می شوند گرم می کنند تا به مرحله سرخ شدن برسد
3.سامانه لخ پرس
در این مرحله شمش را بوسیله لخ پرس سوراخ می کنند
4.دستگاه اللنگاتور
فولاد گرم شده را با دستگاه اللنگاتور گرد میکنند.
5.مرحله شلیک سمبه
میتوان گفت این مرحله جالب ترین مرحله تولید می باشد این مرحله مرحله شلیک سمبه به داخل شمش فولادی می باشدکه با سرعتی بالا سمبه ای به طول12 متر راداخل شمش فولادی میکنند.
6.تاب گیری
در این مرحله اگر لوله مقدار کمی تاب داشته باشد صاف و یکدست می شود
7.جداسازی سمبه
در مرحله آزاد سازی سمبه ،سمبه داخل لوله از آن جدا می گردد
8.مرحله کروی
در این مرحله سروته لوله گرفته می شودو لوله به حالت گرد در می آید(قبل از این مرحله سر وته لوله حالت تیز و برنده داشته است)
9.مرحله کشش
در این مرحله لوله را به اندازه های گوناگون تا 24 مترتحت کشش قرار می دهد
10.مرحله سرد کردن
لوله را با آب و با فرایندی مخصوص خنک می کنند
11.مرحله اندازه گیری
لوله خنک شده به انتخاب مشتری برش داده میشود(معمولا 6متری)
12.مرحله آزمایش یا تست
با کامپیوتر لوله راتست می کنند تا ضایعات از مابقی جدا گردد.
13.مرحله کونیک شدن دو سر لوله
در این مرحله سر و ته لوله با دستگاه کونیک و صاف می شود(بخاطر تسهیل امر جوشکاری)
14.پولیش زدن
این مرحله که تنها مختص مشتریان از کشورهای خارجی می باشد لوله بوسیله روغنی مخصوص پالیش می گردد (این عمل برای جلو گیری از زنگ زدن می باشد)
15.بستن لوله ها
در مرحله پایانی لوله ها بسته بندی می شوند شکل بسته بندی شش ضلعی می باشد و با تسمه محکم بسته وآماده بارگیری می گردد.

کاربرد لوله مانیسمان در صنعت:

لوله های مانیسمان در صنعت نفت، صنعت پتروشیمی، صنعت گاز و همچنین در قطعه سازی بکار برده میشود و درمصارف وکارهای تاسیساتی استفاده میشود.

لوله های مانیسمان رده ۲۰

این لوله ها اکثرا جهت گازرسانی درون ساختمانها بشکل توکار بکار میروند. اتصالات در لوله رده۲۰ نیز بایستی از اتصالات رده ۲۰ بکار برود. چون بایستی ضخامت اتصالات و لوله ها با هم برابر باشد.
بر اساس قانون در ساختمانهایی که ۵ طبقه دارند بایستی حتما از لوله های رده ۲۰ مانیسمان استفاده شود تا در هنگام زلزله یا نشست ساختمانها یا خرابی این لوله ها به دلیل عدم وجود درز در آنها صدمات پایین تری می بینند. در این شرایط این لوله ها اگر خمیده هم بشوند ترک یا شکافی بر نمی دارند.

لوله های مانیسمان رده ۴۰

لوله های مانیسمان رده ۴۰ در برج ها و لوله کشی های آتش نشانی بکار میرود.
رده های بیشتر نیز در مکان هایی که فشارهای بالاتر و حساسیت بسیار بالا است مثل صنعت نفت، صنعت گاز، صنعت پتروشیمی، نیروگاه های حرارتی یا خورشیدی بکار می روند.
در صورت نیاز لوله های بدون درز را پس از بررسی از طریق گرم یا سرد گالوانیزه میکنند.

مقایسه لوله مانیسمان با سایر لوله های صنعتی

لوله مانیسمان، لوله های فولادی درزدار و انواع لوله فلزی برای نصب در شرایط ویژه نظیر فشارهای عملیاتی بالا طراحی شده اند. البته سایر لوله های صنعتی نظیر لوله پلی اتیلن و لوله یو پی وی سی نیز قابلیت نصب در فشار معمولی و فشار بالا را دارند اما در برخی موارد بنا بر صلاحدید مهندسان باید از نوع بخصوصی لوله و اتصالات در سیستم های لوله کشی و تأسیسات استفاده شود.

لوله پوش فیت ، لوله پلی اتیلن و لوله یو پی وی سی اکثراً برای انتقال آب و فاضلاب در شبکه های مختلف مناسب هستند. انواع لوله صنعتی صرف نظر از کاربردهای آن ها، دارای دیواره بسیار مقاومی هستند و می توانند در برابر تغییرات شرایط محیط پایدار بمانند. در برخی موارد، خصوصیات یک دسته از این لوله ها نسبت به دسته دیگر، برتری دارند؛ به طور مثال، لوله دوجداره کاروگیت که یکی از انواع لوله پلی اتیلن است جایگزین مناسبی برای لوله های پوش فیت در انتقال فاضلاب در حجم بالا هستند.

 

لوله مانیسمان میلگرد پروفیل آهنی قوطی آهنی ورق آهنی نبشی و ناودانی لوله سیلندری میل کروم و غیره ...

197 تهران سفارش آنلاین

خرید وفروش انواع واقسام اهن الات صنعتی وساختمانی انواع ناودانی سبک وسنگین تیراهن iوتیراهن فوق سنگین انواع هاش IP, IEP, HEB, وهاش فوق سنگین ولوله اتشخوار وریل جرثقیل خ ...

511 تهران سفارش آنلاین

لوله مانیسمان وگازی .درزدار.سیاه واتصالات.آتشنشانی.باغبانی.پلی کا.پلی اتیلن. ...

408 تهران سفارش آنلاین

لوله مانیسمان (بدون درز ) Seamless pipe لوله های مانیسمان بصورت یکپارچه تولید می شود که دارای مقاومت کششی بالایی می باشد . این نوع لوله ها جهت انتقال گاز فشار بالا و همچنین در خطوط ایستگاهای آتشنشانی مورد استفاده قرار می گیرند . لوله های مانیسمان بوسیله ورق نورد تولید نمی شود بلکه در فرایند تولید، مواد سازنده لوله، به صورت مذ ...

1281 تهران سفارش آنلاین

اطلاعات و راهنمای لوله مانیسمان

رای کاربران 7 تعداد نظرات 54
لوله مانیسمان